Rodzaje Paneli Fotowoltaicznych – Przegląd Najczęściej Stosowanych Technologii
Panele fotowoltaiczne są obecnie wyjątkowo modnym sposobem dla oszczędzać energię i chronić naszą planetę. Na rynku istnieje liczne systemy paneli fotowoltaicznych, których specyfika opiera się na różnych cechach. Każdy z nich ma swoje mocne strony i ograniczenia, dlatego też wybór systemu musi być dopasowany konkretnych wymagań. Poniżej przedstawimy najczęściej stosowane rozwiązania fotowoltaiczne oraz ich główne cechy
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne
Pierwszym z niesamowicie stosowanych rodzajów technologii fotowoltaicznych są jednokrystaliczne systemy. Te panele charakteryzuje się wysoką sprawnością powyżej 18%, co sprawia generacja energii na małej powierzchni jest wyższa w porównaniu do innych rodzajów. Jednokrystaliczne moduły bazują na jednolitych kryształach krzemu, co daje im specyficzny ciemny wygląd.
Mimo to w porównaniu do alternatyw proces produkcyjny jest droższa, czego skutkiem jest wyższą cenę dla konsumenta. Pomimo to długa żywotność modułów monokrystalicznych i ich sprawność często przeważają większe koszty początkowe. Dlatego coraz więcej ludzi wybiera ten system z powodu długoterminową opłacalność.
Panele polikrystaliczne
Innym popularnym typem paneli fotowoltaicznych są polikrystaliczne panele. W przeciwieństwie do jednokrystalicznych modułów, polikrystaliczne zbudowane są z kryształókoszt budowy domu w 2024 roku krzemu. Ten proces powoduje sprawność energetyczna nieco niższa i wynosi około 15-18%, ale są one bardziej przystępne cenowo w porównaniu do jednokrystalicznymi systemami.
Atutem polikrystalicznych systemów jest przede wszystkim korzystniejsza cena, co sprawia, że są łatwiej dostępnymi dla szerszego grona klientów. Nie mają one tak dużej wydajności jak moduły jednokrystaliczne, ale w miejscach, gdzie nie ma potrzeby maksymalizacja produkcji energii, polikrystaliczne panele stanowią wystarczające rozwiązanie.
Amorficzne panele fotowoltaiczne
Kolejną odmianą modułów paneli słonecznych są systemy cienkowarstwowe. Te panele zawiera cienką warstwę krzemu, które nanoszone są na podstawę z szkło. Dzięki tej technologii produkcja tych paneli jest najtańsza w porównaniu do pozostałych systemów. Jednak wydajność energetyczna wynosi około 10%, co skutkuje ograniczoną produkcją energii.
Amorficzne panele są bardzo elastyczne, co umożliwia ich montaż na zakrzywionych konstrukcjach. Są popularne w przenośnych systemach energetycznych, takich jak mobilne systemy. Jednakże ze względu na ograniczoną efektywność nie są polecane dla dużych projektów.